sisli.edu.tr için tıklayın

SIKÇA SORULAN SORULAR

 Anasayfa / SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR ve CEVAPLAR

Meslek Yüksekokulunuza nasıl kayıt yaptırabilirim?
ÖSYM müracaatından sonra, Meslek Liseleri sadece kendi alanlarında, Sınavsız geçiş hakkını kullanarak tercih yapabilir. Meslek Liseleri alan değişikliğinde YGS Puan türü ile tercih yapabilirler Genel lise mezunları YGS puanı ile tercih yapabilirler.
Ders saati süreleri nedir?
Ders saatleri I. Öğretim 09:00-17:00, II: Öğretim 17:00-23:00 arasındadır. Ders programına göre giriş ve çıkış saatleri değişmektedir.
Derslere devam zorunluluğu var mıdır?
Teorik derslere %70, uygulamalı derslere %80 devam zorunluluğu bulunmaktadır.
Yüksekokulunuzdan mezun olduktan sonra lisans tamamlama hakkım var mı?
ÖSYM’ nin düzenlediği DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Sınavında başarılı olduğunuz durumda geçiş yaptığınız Lisans programından mezun olabilirsiniz.
Yüksekokulunuzda ne tür burslar uygulanıyor? Nasıl burs kazanırım?
İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu, eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek ve başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla çeşitli burs olanakları sağlamaktadır. Bu burslardan yararlanabilmek için ÖSYM bursu için tercih yaparken burslu programlarımızı seçmelisiniz. Ayrıca dönem başarı bursu ile de başarınızı ödüllendirmekteyiz. Sağlanan burslar şunlardır:

ÖSYM Bursu: ÖSYM tarafından İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere verilen ve sadece öğretim ücretini karşılayan burslardır.

Akademik Başarı Bursu: İkinci yarıyılın sonunda genel not ortalaması 3.50 ve üzerinde olan aynı zamanda kendi programında birinci olan öğrenciler için, bir sonraki eğitim öğretim yılında Mütevelli Heyet’ in belirlediği oranda verilen burstur.

Eğitime Destek Bursu: İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu programlarına kaydını yaptıracak öğrencilere aşağıda belirlenen oranlarda burs sağlanır.

 1. %25 İlk 3 tercihten birinde ücretli yerleştiği takdirde tercih bursu kazanmaktadır.
 2. %15 Kardeş ve eş bursu her birine sağlanmaktadır.
 3. %50 Milli sporcu bursu,
 4. %75 Şehit ve Gaziler ile eş ve çocukları bursu,

Burs sayısı: Bir öğrenci ancak bir burs olanağından yararlanır. Birden fazla burstan yararlanma hakkını elde edenler en yüksek burs hakkından yararlanır.

Burs hangi durumlarda kesilir ?
ÖSYM Bursu, eğitim süresince (2 yıl) geçerlidir.
Yüksekokulunuzu kazanıp, kayıt olmasam daha sonra kayıt yaptırabilir miyim?
Meslek Yüksekokulumuzu kazandığınız yıl ve ÖSYM’nin duyurduğu kayıt tarihleri arasında kayıt yaptırabilirsiniz, daha sonra bu hakkınızı kullanamazsınız. Kayıt yaptırmak isterseniz sonraki sene tekrar sınava girmeniz gerekir. Bu durumda AOÖBP puanınızın yarı yarıya düşeceğini bilmelisiniz.
Kayıt dondurma nedir? Nasıl yapabilirim?
Kayıt dondurma, bir yükseköğretim bölümünü kazanan ve kayıt olan öğrenciler için söz konusudur. Kayıt dondurabilmek için ilgili okulların eğitim-öğretim esasları yönetmelik ve yönergelerinde belirledikleri mazeretleri (askerlik, sağlık, yurtdışında eğitim gibi) belgelendirebilenler başvurabilir. Başvurular ilgili yönetim kurullarında değerlendirilir. Öğrencinin talebi ve kurulun kabulü ile en fazla iki yarıyıl (bir yıl) kayıt dondurulabilir.
İkinci öğretim nedir? Diplomada ikinci öğretim olduğu yazıyor mu? Normal eğitimden farkı ne?
İkinci öğretim(İÖ) Yükseköğretimde akşam saatlerinde yapılan eğitimi ifade etmektedir. Eğitim ve ders programları bakımından birinci öğretimden farklı değildir. Tek fark, derslerin akşam 17.00 ile 23.00 saatleri arasında olmasıdır. Bu yüzden özellikle gündüz çalıştığı için eğitim alamayan öğrenciler için çok uygun programlardır. Eğitim kalitesi, öğretim elemanları birinci öğretim ile aynı olduğundan farklı değildir. Mezun olan öğrencilerin diplomalarında İÖ diye belirtilmez bu yüzden iş bulma açısından da bir farkı da yoktur.
Öğrenci Yurdunuz var mı? Şehir dışından gelenler nerde kalıyorlar?
Şişli Vakfının kız öğrenci yurdu bulunmaktadır.
Hazırlık okumak zorunlu mu? Burslu kazanırsam hazırlığı da burslu mu okuyacağım?
Hazırlık sınıf isteğe bağlıdır.
Erasmus değişim programı var mıdır?
Erasmus Programı uygulaması 2014-2015 Güz döneminde başlamış bulunmaktadır
Yatay Geçiş Koşulları nelerdir?
 •   Esentepe Mh. Büyükdere Cd. No:100
  34394, Şişli / İSTANBUL
 •   444 78 68
 •   +90 (212) 250 95 53
 • Whatsapp
 • 0532 653 33 98 - 0538 287 84 05
 • info@sisli.edu.tr

Fotoğraflar